Huszonöt előadást – közte tizenöt versenyelőadást – láthat a közönség a Magyar Színházak 30. Kisvárdai Fesztiválján június 22. és 30. között.
Nyakó Béla, a szervező Kisvárdai Várszínház és Művészetek Házának igazgatója elmondta, hogy a harmincadik évad díszvendége a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház lesz, élén Bocsárdi László igazgató-főrendezővel, akinek kiállítás is bemutatja majd művészeti pályáját. A jubileumi alkalomhoz kötődően díszelőadást tart a budapesti Nemzeti Színház és ugyancsak díszelőadás keretében lép fel az idén negyvenéves vajdasági Tanyaszínház is.
Idén öt helyszínen tartják majd meg az előadásokat: a már megszokott Művészetek Háza és a Rákóczi-stúdió mellett a közösségi házzá alakított Bagolyvár oldalában szabadtéri színpadon, illetve a Rétközi Múzeum épületében kiépített, stúdiószínházi méretű játéktéren is játszanak majd a meghívott színtársulatok. Különlegesség, hogy egy versenyelőadást – a Tamási Áron Színház és a Zempöl Offchestra közös produkcióját, a Lewis Carroll Alice Csodaországban és Alice Tükörországban című meseregényei alapján színpadra állított Alice című darabot – kihelyezett helyszínen, Pécsen tartanak meg.
Az előző két évad kedvező tapasztalatai alapján újra a programba kerül a hallgatói minifesztivál, ezúttal kolozsvári, marosvásárhelyi és újvidéki színészosztályok előadásaival, produkcióikat az öttagú versenyzsűri és három hallgató alkotta diákzsűri fogja értékelni. Folytatódik a workshop-program Sardar Tagirovsky rendező vezetésével, az érdeklődő főiskolás-egyetemista fiatalokat pedig a koprodukciós formákról szóló kerekasztal-beszélgetéssel is várják – mondta Nyakó Béla.
A Balogh Tibor művészeti tanácsadó által összeállított versenyprogramban bemutatják Carlo Goldoni Chioggiai csetepaté című vígjátékát a Tamási Áron Színház, Racine Phaedra című drámáját a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, valamint Dosztojevszkij A félkegyelmű című drámáját a Komáromi Jókai Színház tolmácsolásában.
Látható lesz Danilo Kis Borisz Davidovics síremléke című novellájának színpadi adaptációja az Újvidéki Színház társulatának előadásában, Németh Ákos vígjátéka, az Autótolvajok a Zentai Magyar Kamaraszínház tolmácsolásában, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata pedig Henrik Ibsen Hedda Gabler című klasszikusát állítja színpadra.
A közönség a versenyprogramban megtekintheti emellett Matei Visniec Migránsoook – avagy túlsúlyban a bárkánk című drámáját a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadásában; a nagyváradi Szigligeti Színház tolmácsolásában Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól című drámáját; Mika Myllyaho Káosz című tragikomédiáját a Kassai Thália Színház színrevitelében; Elvira Lindo regénye nyomán színpadra adaptált Csak egy szóval mondd című drámáját Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának bemutatójában, illetve látható lesz Wislawa Szymborska Nobel-díjas költő verseiből készült színpadi költemény, a Hajnali 4 című darab a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház előadásában.
A jubileumi színházi seregszemlén Jerome David Salinger Zabhegyezőjét az Újvidéki Művészeti Akadémia társulata révén láthatja a közönség Kisvárdán, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Művészeti Kar végzős színművész osztálya pedig Bruno Schulz Augusztus (Fahajas boltok) című novellafüzéréből készített előadást mutatja be. A versenyprogram utolsó előadásaként a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház és a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar Magyar Színházi Intézetének koprodukciójában Frank Wedekind A tavasz ébredése című regényéből készített darabot tekinthető meg.
A versenyen kívüli előadások sorában a Nemzeti Színház a Körhinta című darabja, a Soproni Petőfi Színház, a Nemzeti Színház és a Zentai Magyar Kamaraszínház koprodukciójában Ibsen Ha mi holtak feltámadunk című drámája, a marosvásárhelyi Spectrum Színház Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regényének színpadi adaptációja, a vajdasági Tanyaszínház Terék Anna Víg könnyek násza című darabja, a Nemzeti Színház és a Híd Média Kft. közös produkciójában Ferenczi György és a Rackjam Betyárjátéka is látható lesz.
Az egri Gárdonyi Géza Színház két darabbal, a Zrínyi 1566-tal és a Csárdáskirálynővel jön Kisvárdára, ExperiDance Produkció az Én, Leonardo című előadást mutatja be, a Turay Ida Színház Donald Churchill Édes bosszú vígjátékát viszi színpadra, Verebes Linda és Pindroch Csaba pedig Peter Quilter Mr. és Mrs. című darabjával szórakoztatja majd a közönséget. A díjátadó gálaműsoron Tompos Kátya és Hrutka Róbert mellett a Fővárosi Nagycirkusz fiatal artistái lépnek színpadra, a Coffee Tea Area-ban pedig zenés előadóestekre invitálják majd a kisvárdai fesztivál közönségét.
A MAGYAR SZÍNHÁZAK XXX. KISVÁRDAI FESZTIVÁLJA
PROGRAMKÍNÁLAT
Versenyelőadások
Kihelyezett:
• Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy és a sZempöl Offchestra közös produkciója: Lewis Carroll Alice Csodaországban és Alice Tükörországban című meseregényei alapján – Alice – r. Bocsárdi László
Művészetek Háza színházterme:
• Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy: Carlo Goldoni: Chioggiai csetepaté – r. Sardar Tagirovsky
• Figura Stúdió Színház, Gyergyószentmiklós: Racine: Phaedra – r. Albu István
• Jókai Színház, Komárom: F. M. Dosztojevszkij: A félkegyelmű – r. Martin Huba
• Újvidéki Színház: Danilo Kiš: Borisz Davidovics síremléke - r. Alekszandar Popovszki
• Zentai Magyar Kamaraszínház: Németh Ákos: Autótolvajok – r.: Németh Ákos
• Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata: Henrik Ibsen: Hedda Gabler – r. Keresztes Attila
• Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely: Matei Vişniec: Migránsoook – avagy túlsúlyban a bárkánk r. Zakariás Zalán
Stúdióhelyszíneken:
• Szigligeti Színház, Nagyvárad: Körmöczi-Kriván Péter: Kapufa és öngól – r. Tasnádi-Sáhy Péter
• Kassai Thália Színház: Mika Myllyaho: Káosz – r. Czajlik József
• Szabadkai Népszínház Magyar Társulata: Elvira Lindo - Gyarmati Kata: Csak egy szóval mondd – Az előadás látványvilága, zenei válogatás és rendezés: Edvin Liverić
• Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka: Wisława Szymborska versei alapján: Hajnali 4 – r. Selma Spahić
• Újvidéki Művészeti Akadémia: J. D Salinger: Zabhegyező – r. Lénárd Róbert
• Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Művészeti Kar végzős színművész osztálya: Bruno Schulz: Augusztus (Fahajas boltok) – r. Balázs Zoltán
• F. Wedekind: A tavasz ébredése – r. Keresztes Attila. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház és a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar Magyar Színházi Intézete koprodukciója, az előadás létrehozásában közreműködtek a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói.
Versenyen kívüli színházi előadások
•Megnyitó és díszelőadás
Megnyitó. A jubileumi Fesztivál Doyenje Hajdu Géza, a nagyváradi Szigligeti Színház művésze, Díszvendége Bocsárdi László és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata
Nemzeti Színház, Budapest - Sarkadi-Fábri-Nádasy-Vincze: Körhinta – r. Vidnyánszky Attila
Versenybe nem nevezett előadások a határon túlról:
• A Soproni Petőfi Színház, a budapesti Nemzeti Színház és a Zentai Magyar Kamaraszínház koprodukciója: Henrik Ibsen: Ha mi holtak feltámadunk – r. Pataki András
• Spectrum Színház, Marosvásárhely: Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek (Színpadra alkalmazta: Pozsgai Zsolt) – r. Kincses Elemér
• Vajdasági Tanyaszínház: Terék Anna: Víg könnyek násza – r. Puskás Zoltán
További színházi előadások:
• A Nemzeti Színház és a Híd Média Kft. közös produkciója: Ferenczi György és a Rackjam: Betyárjáték – r. Szomjas György
• Gárdonyi Géza Színház, Eger : Kálmán Imre-Leo Stein-Béla Jenbach: Csárdáskirálynő – r. Halasi Imre
• Gárdonyi Géza Színház, Eger: Moravetz Levente - Balásy Szabolcs - Horváth Krisztián - Papp Zoltán: Zrínyi 1566 – r. Moravetz Levente
• ExperiDance Produkció: Meskó Zsolt – Román Sándor – Czomba Imre: Én, Leonardo
• Peter Quilter: Mr. és Mrs. – Verebes Linda és Pindroch Csaba előadása. – r.: Nagy Viktor, Herendi Gábor, Fonyó Gergely, Dolmány Attila, Megyeri Zoltán.
• Turay Ida Színház: Donald Churchill: Édes bosszú – r.: Verebes István
Díjátadó Gálaműsor:
-Közreműködnek: Tompos Kátya és Hrutka Róbert, valamint a Fővárosi Nagycirkusz fiatal artistái – r. Fekete Péter
Zenés előadóestek a Coffe Tea Areá-ban:
Szemerédi Bernadett estje;
Tompos Kátya és Hrutka Róbert
Szakmai programok
-Bocsárdi László – Pályakép – Kiállítás a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza előcsarnokában – a kiállítás rendezője: Török Réka jelmeztervező
-Kollektív szerepépítés (Arlequin) – Workshop Sardar Tagirovsky vezetésével
-Színház – határok nélkül – kerekasztal-beszélgetés a koprodukciós formákról. A téma bemutatója: Pataki András igazgató-főrendező (Soproni Petőfi Színház)