Megszakítás
Edit Content

Bessenyei György Gimnázium és Kollégium

besi_02

A Besi

Iskola. Gyerekek népesítik be, mintegy nyolcszáztól is többen ebben a tanévben. A mi iskolánk. Nemzedékek koptatta lépcsők az újak alatt, mélyben gyökerező hagyományok, sok évtizedes tablók, a legújabb tanév emlékplakettesei. Mind megfér egymás mellett. Megférünk. Vagyunk aranyosok, idegen nyelvesek, matekosok, humánosok, reálosok és általános tantervűek. 

Becsengetéstől kicsengetésig együtt, ősztől nyárig és érettségi találkozókon. Magyarországon és külföldön, mindenhol ott. Besisek. Szeretjük, hogy azok vagyunk. Szeretünk büszkélkedni vele. Csengőszón innen és azon túl is. Tanórákon, érettségi előkészítőkön, szalagavatón, ballagáson, nyugdíjas-találkozón, nyelvi és karácsonyi esteken, drámafesztiválon, kutató diákként, üzleti angol képzésben, kirándulásokon, diákönkormányzatban, iskolaújság szerkesztőségében, a parkunkban főzőversenyen, a diáknapon, a lelátón szurkolás közben és a sportpályákon versengve. Diákokkal a tanáraik, tanárokkal a diákjaik. Nebulók és pedagógusok. Hogy minden iskola ilyen? Mi 110 éven állunk. 

„Az ember még nem ember,
Csak zavarosfejű, veszélyes kamasz.
Az ember akkor lesz ember,
Ha átvilágítja mélyéig önmagát,
s a belső világosságból
a külső világba sugarat bocsát.”
(Weöres Sándor)

besi
besi2
besi3
besi4
besi10
besi11

A 110 év kezdete 1910. augusztus 3. – ekkor értesítette rendeletben a vallás- és közoktatásügyi miniszter Kisvárda képviselőtestületét, hogy elhatározta: Kisvárdán főgimnáziumot létesít, de a községnek anyagi áldozatot kell vállalnia. 

Mindössze egy év telt el, 1911. szeptember 15-én – megnyílt Kisvárdán az Állami Főgimnázium I. és V. osztálya, majd felmenő rendszerrel az 1914/15. tanévre benépesült. 

Iskolánk 110 évében igazgatóink voltak: dr. Máyer György (1911-1921), Császy László (1919), dr. Jankovics József (1921-1922), Sabján János (1922-1927), dr. Tóth József (1927-1943),  dr. Szalay György (1943-1944), Keresztes Pál (1944-1945), Jakó Albert (1946-1948), Grgurics István (1948-1951), Takács János (1952-1957), Jancsó Antal (1957-1959), Csucska Jenő (1959-1978), Sárosy Zoltán (1978-1993), Bíró Gábor (1993-).

A 2010-es évek kezdetén az intézmény életében jelentős változásra került sor. Megszűnt az intézmény gazdasági önállósága, megváltozott a neve (Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium). Jelenleg az étkeztetés kivételével valamennyi szakmai és működési feladat ellátásához az önálló költségvetéssel és szakmai önállósággal felruházott Kisvárdai Tankerületi Központ nyújt segítséget, és egy olyan partneri kapcsolat alakult ki, mely biztosítja az intézmény eredményes és hatékony működését.

besi9
besi8
besi7
besi5
besi1
besi12

Még Kisvárda Város fenntartása alatt, 2012-ben indult el az Öveges Program, mely Leleszi Tibor polgármester úr hathatós támogatásával, a szakmai hozadékán túl egy egyetemi szintű, a támogatónk emlékére a Dr. Béres Józsefről elnevezett hat helyiségből álló természettudományos laboratóriummal gazdagította az intézményt. A gazdasági önállóság elvesztése szerencsére nem jelentette azt, hogy ne tudtunk volna a lehetőségeinkkel élni és támogatókra szert tenni. Nyugodtan kijelenhető ugyanis, hogy az elmúlt tíz év a fejlesztések tekintetében egy sikertörténet volt.

Néhány évvel később került átadásra a tabletekkel, nagy méretű érintőképernyős megjelenítővel és a felhőalapú oktatást lehetővé tevő szoftverekkel felszerelt Smart School terem, melynek megvalósulását a Samsung Magyarország és dr. Seszták Miklós miniszter úr, együttműködése mozdította elő. Szintén a minisztersége alatt gazdagodtunk az atlétikai  centrummal, mely projekt az automata öntözőrendszerrel felszerelt nagy méretű füves labdarúgópálya, a kivilágítható rekortán futópálya, a téli alapozásra alkalmas futófolyosó és konditerem valamint szertárak, szociális helyiségek mellett a tornacsarnokunk küzdőterét is szabvány méretű kézilabdapályává bővítette. 

A 2019-ben indult, a magyar-szlovák együttműködést elősegítő Interreg projektünk, melyet a Királyhelmeci Gimnáziummal közösen, a Pásztor Gyula Csabáné által vezetett Kisvárdai Tankerületi Központ hathatós közreműködésével és támogatásával valósítottunk meg, és a programozás, robotika területén jelentett számunkra előrelépést. CNC-laborral, rajzgéppel, vágóplotterrel, 3D-s nyomtatókkal, robotokkal, programozható áramkörökkel, valamint képzésekkel, szakmai kapcsolatokkal gazdagodott az intézmény.

Iskolánk egyik fő profilja, hogy igyekszik követni a szakmai változásokat, így a képzési szerkezet még inkább igazodott az igényekhez. A humán, természettudományos és számítástechnika képzések beindítása mellett a gimnázium 2002-ben felkérést kapott az országos Arany János Tehetséggondozó Program végrehajtására. A 2005. esztendő fontos eredménye, hogy a GE Fundation támogatásával újabb tehetséggondozó képzés indult el, és folytatódik minden tanévben. Az Opening Doors Programba bekerülő tehetséges tanulók nemzetközi üzleti célú angol nyelvi ismereteket és az üzleti életben nélkülözhetetlen kompetenciákat sajátítanak el. Az idegen nyelvi oktatás tovább színesedett az előkészítő évvel induló öt évfolyamos angol és német nyelvi képzéssel.

Az igényeknek megfelelően átalakult a képzési struktúra is. 2015-től teljes természettudományos osztály indult és a humán képzés az angol emelt szintű képzéssel lett egy osztályba szervezve. A felfutó képzési struktúra jelenleg a következő:

9/AJTP: Arany János Tehetséggondozó Program
9.B: Kiemelt idegen nyelvi képzés
9.C: Általános humán irányultság – emelt szintű angol nyelv
9.D: Emelt szintű matematika
9.E: Általános természettudományos irányultság
9.F: Általános tantervű

Közadatkereső    |    Adatvédelem     |     Impresszum