Egy 1951-es minisztertanácsi határozat a pedagógusok munkájának társadalmi elismeréseként június első vasárnapját PEDAGÓGUSNAPnak nyilvánította. Megünneplésére először 1952-ben került sor, ekkor átadták a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb oktatóinak.
Az évek óta már hagyománnyá vált városi pedagógusnapi ünnepséget május utolsó napján, délután tartotta Kisvárda Város Önkormányzata. A Várszínház és Művészetek Háza színháztermében tartott ünnepséget Leleszi Tibor polgármester ünnepi köszöntője nyitotta meg.
„A pedagógusnap alkalmat ad mindenkinek, így nekünk is arra, hogy a pedagógusoknak: a dajkáknak, óvó néniknek, tanító néniknek, tanároknak köszönetet mondjunk. Én mint pedagógus, mint apa és mint polgármester nagyon hálás vagyok, hogy városunk gyermekeit is ilyen elhivatott, szeretni tudó pedagógusok nevelik-oktatják...(...)...Tanárnak lenni vitathatatlanul a legcsodálatosabb foglalkozás – és a legellentmondásosabb is. Pedagógusaink életünk legmeghatározóbb alakjai, tanításuk egy életre elkísér mindannyiunkat. Számtalan alkalommal emlékszünk vissza rájuk, tanításukból utólag értünk csak meg sok mindent, és sokszor az igazi hálát is csak utólag érezzük.” - mondta a város első embere, aki köszönt-és hála kifejezései mellett jó tanácsokkal, „útra való” üzenetekkel is szolgált minden városi pedagógusnak: „Ajándékozzák meg gyerekeinket ismerettel, tudással, emberséggel, jó példával. Mutassák meg az utat, amely a kitartáshoz, a szorgalomhoz, a becsületességhez, az igazsághoz való ragaszkodáshoz vezet. Ajándékozzák meg őket türelmükkel, kedvességükkel, dicséreteikkel, hisz tudják az "élő anyag" formálásához, nemesítéséhez mindezek elengedhetetlen eszközök.” - üzente köszöntőjében Leleszi Tibor.
A polgármester köszöntője után dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, a KDNP alelnöke állt a pulpitusra. dr. Seszták Miklós az ünnepségen nem mint országgyűlési képviselő, hanem mint kétgyermekes családapa – akinek lányai most is kisvárdai intézményekben tanulnak - , Kisvárda összes szülője nevében mondta el, hogy milyen nagyra becsüli a pedagógusok munkáját és fejezte ki beszédében is háláját mindazért, amit egész évben tettek és tesznek. A képviselő külön figyelmet fordított beszédében a kisvárdai oktatókra: „A pedagógus nem lehet elkeseredett, megtorpant ember, mert a pedagógusnak egyetlen karizmája van: a jövőbe vetett optimizmusa. Tudom és érzem, hogy a kisvárdai pedagógusoknak is van karizmájuk, s optimistán tudnak a jövőbe tekinteni. Optimistán, hiszen egyre többen látják, tudják, érzik, hogy Kisvárda jó úton halad, fejlődik. Kisvárdai pedagógus nem attól lesz valaki, hogy elvégez egy főiskolát vagy egyetemet és Kisvárdán helyezkedik el...Az igazi KISVÁRDAI PEDAGÓGUS mindig is az volt, és az lesz a jövőben is, aki tudja, s szívében érzi, hogy egy tanóra soha nem pusztán azért van, hogy a két csengőszó között valamit beletuszmákoljanak a gyermekek fejébe. Hanem azért, hogy a tanórák apró kirakóiból a ballagásra egy olyan kép szülessen a gyermek fejében, melyen a világ és a történelem sodrában pontosan kirajzolódik számára az általa legjobban megvalósítható cél. Városunkban nagyon sok szenvedélyesen lelkes pedagógus van, akik összefogva a gyerekekkel, kollégáikkal számtalanszor varázsolnak örömünnepet mindannyiunk számára. Köszönjük.”
A pedagógusokkal együtt városunk ezen a napon köszönti már évek óta azokat az eredményes tanulókat, akikre mind az alma mater, mind a helyi közösségünk méltán büszke lehet. Hiszen a pedagógiai munka kézzel fogható eredményeit képviselik azok a fiatalok, akik átvehették a város elismerését.
Elismerésben részesültek a következő tanulók és tanáraik:
MOLNÁR PETRA és KONCZ GÁBOR
Koncz Gábor elismerését távollétében, testvére vette át.
Molnár Petra a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium reál tagozatos tanulója. Már a kezdetektől nagy érdeklődéssel fordult a biológia és a kémia felé, ennek köszönhetően jelentős tudásra tett szert a gimnázium három éve alatt. Ezt bizonyítja a megyei Béres József Biológia Emlékversenyen elért első és negyedik helyezése is, valamint bekerült a Kabay János Biológia Emlékverseny 2013 áprilisában megrendezett döntőjébe is. A X. Közös Ügyünk határokon átívelő környezetvédelmi vetélkedőben a legjobb tíz projekt között szerepelt munkája, erről a 2012-es Víz Világnapi rendezvényen előadást is tartott. 2012 októberében részt vett a Megyei Pedagógiai Intézet által szervezett „Életet a környezetnek, életet az embernek” című versenyén, ahol megyei első helyezést értek el csapattársaival, és bejutottak a romániai 2013-as nemzetközi döntőbe. 2012 őszén csatlakozott a Kutató Diákok Mozgalmához, kipufogógázok és nehézfémek hatását vizsgálja csíranövények fejlődésére, két kutató diák társával együtt. Ebben a témában első helyezést ért el a XIII. Tudományos Diákköri Országos Konferencia növényélettani szekciójában. Szintén első helyezést ért el a XII. Diákbiológus és Környezetvédelmi Napok környezetvédelmi szekciójában. Kutatásait nagy pontossággal és alázattal végzi, mindemellett kiváló problémamegoldó képességgel rendelkezik. Szereti a természetet, rendszeresen túrázik, nagyon jó fajismerettel rendelkezik.
Koncz Gábor az iskola biológia-környezettan szakos tanára. Folyamatosan figyelemmel kíséri az aktuális pályázatokat mind a Diákönkormányzat, mind a természettudományos nevelés területén. Kiemelkedő szerepe van abban, hogy az iskola sikeres pályázatokat nyújt be. Tevékeny része van abban, hogy iskola elnyerte a Kiváló Tehetségpont címet, mivel egyik tehetségterületük a természettudományok terén bontakozik ki. A Kiváló Tehetségpont és a Nyílt hetek rendezvényein nemcsak az iskola tanulóival, hanem a térség ilyen irányú, ilyen érdeklődési tanulóival is tartja a kapcsolatot, számukra bemutató órákat tart. Az iskola a Nemzeti Tankönyvkiadó referencia iskolája is, melynek kapcsán Koncz Gábor részt vállalt az új kerettantervek ismertetésében a Kiadó megbízásából, valamint fiatal kora ellenére nagy sikerű előadást tartott a térség természettudományos tanárainak. Kiváló szervezője és lebonyolítója az iskolai természettudományos versenyeknek, aktívan részt vesz az iskola tanulóinak felkészítésében mind az országos, mind pedig a megyei versenyeken való sikeres szereplésükben. A tanulók számára terepgyakorlatokat szervez, tudatosan neveli az ifjúságot környezetünk védelmére. Koncz Gábor munkáját lelkiismeretesen, megbízhatóan és pontosan végzi. Gimnáziumi munkássága alatt folyamatosan előtérbe helyezi a tehetségek gondozását, versenyekre való felkészítést.
TOLDI EVELIN és DR. JAKABNÉ MAGYAR KLÁRA
Toldi Evelin a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 11.e osztályos tanulója kisgyermek kora óta rajong a biológiáért, a gimnáziumba jelentkezve is a reál tagozatot választotta, azonban az irodalom tekervényes világában is otthonosan mozog. Már általános iskolás évei alatt is jeleskedett szavaló- és mesemondó versenyek alkalmával: elsősként az évfolyam legjobb szavalója címmel büszkélkedhetett, nyolcadikosként pedig a Kazinczyról elnevezett országos Szép Magyar Beszéd versenyen arany fokozatban részesült. Gimnáziumi tanulmányait megkezdve szinte azonnal az iskolai és városi rendezvények, ünnepségek egyik állandó szereplőjévé vált. A Szép Ernő vers- és prózamondó verseny regionális hajdúszoboszlói, 3 megyét érintő döntőjében két alkalommal is sikeresen szerepelt, a 2012/2013-as tanévben 4. helyezést ért el. Középiskolában is folytatta anyanyelvünk ápolását. Az iskolai fordulók után a Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd megyei versenyén is dicséretes eredménnyel képviselte iskolánkat. Nemrégiben nemzetközi színtéren is bizonyított. Eddigi bessenyeis éveinek legmeghatározóbb teljesítménye a szlovákiai Királyhelmecen megrendezett Mécs László szavalóverseny. A határon túli mezőny első helyezettje lett. Tanulmányi munkájában minden téren igyekszik maximális teljesítményt nyújtani. Ezt bizonyítja évről-évre kiemelkedő tanulmányi eredménye, dicséretei. Szakmai intelligenciája, angol középfokú komplex nyelvvizsgája, kiváló kommunikációs képessége és közösségi munkája példaértékű.
Dr. Jakabné Magyar Klára a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium magyar-orosz szakos tanára, a magyar munkaközösség vezetője. A kezdetektől aktívan tevékenykedik osztályfőnökként. A magyar nyelv és irodalommal kapcsolatos versenyek helyi koordinálója. A tehetséges tanulókat rendkívüli érzékkel, alapossággal és biztatással készíti a versenyekre. Diákjai számos kiemelkedő megyei és országos eredményt értek el támogatásával: többek között a Szép Magyar Beszéd versenyen (tanulója Kazinczy-díjat is nyert), az Implom József helyesírási versenyen, az Édes Anyanyelvünk nyelvhasználati versenyen, a Szép Ernő regionális vers-és prózamondó versenyen, a Mécs László szavalóversenyen, különböző országos alkotói pályázatokon. Versenyzői az OKTV fordulóiban is sikeresen helytálltak. Az Arany János Tehetséggondozó Programban is nagy sikerrel készíti diákjait, az Aranytoll helyesírási, a Tömörkény István alkotói pályázatokon, az AJTP Művészeti Fesztiválon, az országos Arany János Irodalmi Versenyen is számos dobogós helyezést szereztek a diákjai. Emellett a felzárkóztatásra is figyelmet fordít, körültekintő, higgadt, kiszámítható egyéniségére mindig számíthatnak tanítványai. Iskolai, városi és megyei ünnepségek állandó szervezője, legújabban a költészet napi versmaratont honosította meg a gimnáziumban óriási sikerrel. Elhivatottsága és szakmai felkészültsége példaértékű az iskola tanulói és kollégái számára.
JEDLA MARTIN és TAKÁCSNÉ MAKRAI ÉVA
Jedla Martin a Szent László Katolikus Szakközépiskola, Általános Iskola, Kollégium és Óvoda negyedik osztályos tanulója. Tehetséges, nagyon jó képességű gyermek, aki matematikából kiemelkedően teljesít. Sokoldalú diák, a matematika mellett szavalóversenyeken is eredményesen szerepelt. Kiemelkedő eredményei matematikából a következők:A Harmatcsepp Katolikus Általános Iskolák Országos matematika versenyén harmadik osztályban 3. helyezést, negyedik osztályban 4. helyezést ért el. A Kis matematikusok megyei versenyen 1. helyezést, a Vértesi Géza matematikai emlékversenyen megyei 5. helyezést, az Alapműveleti matematika versenyen megyei 6. helyezést, A Kossuth Lajos Evangélikus megyei matematika versenyen 6. helyezést ért el, amellyel felvételi vizsga nélküli felvételt ért el, a Refi matek versenyen megyei 4. helyezést ért el.
Takácsné Makrai Éva a Szent László Katolikus Általános Iskolában negyedik éve dolgozik. Tanítói végzettséggel rendelkezik, jelenleg 4. osztályosokat tanít, akiket már négy éve sikerrel készít fel különböző szintű versenyekre. Osztályában sok jó képességű diák tanul, akikkel nagyon szép eredményeket értek el a négy év alatt. A most díjazott tanítványa egyik kiemelkedően tehetséges gyermek, akivel szinte minden általános iskolásoknak kiírt versenyen megjelentek és minden versenyen előkelő helyezést értek el. Tanítványai szeretik, nagyon jó kapcsolatot épített ki velük a négy év alatt, amelynek eredményeként valamennyien jó alapokkal vághatnak neki a felső tagozatnak. Szép eredményeket ért el tanítványaival a szavalóversenyeken és rajz pályázatokon is.
TÓTH ALIDA BIANKA és KEREKES TIBOR
Tóth Alida Bianka a Szent László Katolikus Szakközépiskola 10. évfolyamos tanulója. A 9. évfolyamon nyelvi előkészítő képzésben vett részt. Kitűnő tanuló, aki minden tantárgyból szépen teljesít. Matematikából kiváló eredményeket ért el. A Keresztény Ifjúsági Találkozón matematikából 2011-2012-es tanévben 2. helyezést, a 2012-2013. tanévben 1. helyezést ért el csapatával. A Gordiusz matematika versenyen megyei 1. helyezést, az Ambrózy Géza matematika versenyen megyei 4. helyezést ért el. Ebben a tanévben a Kenguru Nemzetközi Matematika versenyen országos 4. helyezett lett. Tisztelettudó és szorgalmas diák, aki diáktársaival is segítőkész. A szép verseny eredmények mellett angol nyelvből középfokú nyelvvizsgát is szerzett.
Kerekes Tibor a Szent László Katolikus Szakközépiskolában második éve tanít. Matematika-fizika szakos középiskolai tanári végzettsége van. Osztályfőnöki szerepet is betölt egy 9. évfolyamos osztályunkban. Matematikából arra érdemes tanítványait rendszeresen felkészíti különböző szintű versenyekre, amelyeken mindkét itt töltött tanévében sikereket ért el. Tóth Alida Biankát már negyedik éve tanítja, hiszen korábbi munkahelyén is ő volt a matematika tanára. A több éves munka eredménye az ebben elért előkelő országos helyezés. Iskolai rendezvényeinken szívesen készít fotókat, videókat, megörökítve az eseményeket.
BALOGH ERNŐ LEONÁRD és MUCSICSKA VOLODIMIR
Balogh Ernő Leonárd a II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola 9. D. osztályos tanulója. Tisztelettudó, kedves, segítőkész diák. Magatartásával, szorgalmával kivívta osztálytársai tiszteletét és tanárai megbecsülését. A rábízott munkát időben elvégzi, aktív, tettre kész. Szorgalma, illetve magatartása példás, diáktársai felnéznek rá. Kedvenc tantárgyai közé tartozik a történelem, a fizika és a földrajz. Ezen a területen ért el kimagasló eredményeket. Ebben a tanévben a sikeres megyei fordulót követően bejutott történelemből a regionális OSZKTV- versenyre. A szakiskolai tanulmányai befejeztével szeretne érettségi bizonyítványt is szerezni.
Mucsicska Volodimir a II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakiskola tanára 14. éve. Rendszeresen képzi magát, történelem; orosz; ember- és társadalomismeret szakos, család- és gyermekvédő pedagógus. Az iskola diákönkormányzatának vezetőjeként éveken át szervezte a diákrendezvényeket. Több sikeres pályázat, sportrendezvény aktív tagja. A iskolában ő is felvállalta a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása mellett a tehetséggondozást is. Évek óta sikeresen vesznek részt tanulói különféle versenyeken történelemből. Segítőkészségével, türelmével kivívta a tanulók, kollégák elismerését.
SZAKSZON ESZTER és TÉNAI NÓRA
Szakszon Eszter, a Vári Emil Társulási Általános Iskola székhely intézményének 7. osztályos tanulója. Már egészen kis kora óta lelkesen tanulja az angol nyelvet, de rendkívüli szorgalma minden tantárgy tanulásában megmutatkozik. Magyar nyelv és irodalomból is több versenyen bizonyította felkészültségét szép eredményekkel. Az osztályközösségnek példát mutat fegyelmezettségével, a tanulás iránti elkötelezettségével és tisztelettudó, kedves, nyugodt viselkedésével. Versenyeken elért eredményei: London Bridge Angol Országos döntő I. hely; Literátum Angol Országos döntő II. hely; Mozaik Országos Angol verseny VII. hely; ECDL Nemzetközi Angol Középfokú Nyelvvizsga; ECDL Nemzetközi Angol Felsőfokú Nyelvvizsga; Móricz Zsigmond Megyei Angol verseny I. hely; TIT Angol Megyei Verseny I. hely; Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny megyei VI. hely; Szép Magyar Beszéd verseny II. hely; Alapműveleti Matematika verseny területi IV. hely; Bessenyei Iskolaszövetség Megyei Kémia verseny III. hely.
Ténai Nóra a Vári Emil Társulási Általános Iskola magyar-orosz- angol szakos nevelője. Tanórai és tanórán kívüli oktató, szervező, irányító munkája példaértékű. Megyei és országos versenyekre eredményesen készíti fel tanulókat. Lelkiismeretes, következetes, odaadó munkájával tanítványai szép sikereket érnek el. Osztályfőnökként és szaktanárként egyaránt megmutatta lelkesedését. Az osztályközösségekben szervező és irányító munkája kiemelkedő, hosszú évek óta a magyar és angol versenyeken több tanítványa előkelő helyezést ért el. Elkötelezett, lelkes munkájával segíti tanulóinkat a felkészülésben. Élen jár a tanulók anyanyelvi kultúrájának fejlesztésében és nyelvi műveltségének gazdagításában.
CSIKI KEVIN és KACSÁRI ATTILA
Csiki Kevin, a Vári Emil Társulási Általános Iskola Mátyás király úti Tagintézmény 7.osztályos tanulója. A tanuló sportban és tanulmányi munkában egyaránt kiemelkedő eredményeket ért el. Az iskolai élet tevékeny résztvevője, szívesen vállal szerepet iskolai rendezvényeken. Az idei tanévben megyei első helyezettként a Diákolimpia Országos Döntőjébe jutott az atlétika kislabdahajítás, és 300m-es síkfutás ágában. Az országos megmérettetésen Zánkán kislabdahajításból országos 2., 300m-es síkfutásban országos 4. helyezést ért el. A tanuló tanulmányi munkája során is eredményes. A megyei szintű matematika versenyen egyénileg és a komplex tanulmányi versenyen csapattagként második helyezést ért el, mely a tanuláshoz és a sporthoz egyaránt pozitív hozzáállását bizonyítja.
Kacsári Attila gyógypedagógus, aki felismerte a tanulóban rejlő képességeket, lelkesítette, buzdította, és felkészítette a versenyekre. Osztályfőnökként osztályát odafigyeléssel, kitartó következetességgel irányítja, személyisége pozitívan hat a gyermeki képességek, teljesítmények kibontakoztatására. Nagy hangsúlyt fektet az ismeretanyag minél érdekesebb és gyermek közelibb átadására és az egészséges életmód fontosságának tudatosítására. A nevelő szakmai felkészültségének, lelkiismeretes munkájának köszönhetően diákjai évek óta eredményesen képviselik intézményünket sport és tanulmányi versenyeken.
NAGY BENCE és MÁRTHA CSABÁNÉ
Nagy Bence a Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola 8. osztályos tanulója. Számtalan ötletével, kreatív gondolkodásával, aktív munkájával vitte előre az iskola jó hírnevét ebben a tanévben is. Nagy Bence kezdeményezésének és közreműködésének köszönhetően az iskolában beindult és működik az iskolarádió. Az elmúlt évben bemutató kisfilmet készített az iskoláról. 4 éve tagja a Csillagfény drámacsoportnak. A szerepek széles skáláját tudhatja maga mögött, mindegyikben kiválóan teljesített. A csoport mozgatórugója, szakembereket meghazudtoló képességekkel szerkesztett hanganyagokat az előadásokhoz. Tehetségét mutatta meg a vers-és prózamondó, valamint a Kazinczy Szépolvasó versenyeken is, amelyeken számtalan díjat nyert. Tanulmányi munkája mellett kiemelkedő szerepet vállalt iskolai, egyházi, városi ünnepségeken. Éppen tehetségének köszönhető, hogy a városban működő színtársulat a „DOKTOROCK” a tagjai közé hívta. Aktív közösségi munkája mellett számtalan versenyen vett részt a tanév során és ért el kimagasló eredményeket: Károly Ireneusz Országos Fizika Tanulmányi Verseny III. helyezés; „Ne felejtsek!” országos levelező anyanyelvi verseny bronz fokozat; Városkörzeti számítástechnikai verseny II. helyezés; Az I. Hajdúdorogi Görögkatolikus Ifjúsági Találkozó informatika verseny II. helyezés; Erkel Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett műveltségi vetélkedő I. hely; Liszt Ferenc műveltségi vetélkedő I. hely; A „Szép magyar beszéd” verseny II. helyezés; „Édesanyám rózsafája, én vagyok a legszebb ága” területi népdaléneklési verseny I. hely; A „Funny Spring” énekverseny I. helyezés; Szent György Napok Angol drámafesztiváljának legjobb előadója; A Máriapócsi Kegyhely Anyák napi műsorában való szerepléséért dicséretben részesült; A Diákszínjátszó Találkozón a legjobb fiú gyermekszínész díjat kapta.
Mártha Csabáné a Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola igazgató helyettese, matematika-fizika-számítástechnika szakos tanár. Szakmai felkészültsége, egyénisége, tudatos pedagógiai tevékenysége révén az intézmény meghatározó személyisége. Egész pályafutására a tanítványok szeretete, tisztelete, példamutató pedagógus hivatástudat jellemező. Hitvallása, hogy mindenkit hozzá kell segíteni képességei maximális kibontakoztatásához. Szabadidejében önzetlenül vállalja a gyengébb tanulók felzárkóztatását, szakkörök vezetését, bemutatók szervezését. Tevékenységének szerves része a tanulmányi versenyekre való felkészítés. Kedvelt területe a fizikai kísérletek bemutatása, és a tanulókkal közösen történő elvégzése. Az utóbbi két évben fizika szakkört vezetett, mely igen eredményesen működik. Az általa felkészített csapat a 2012-2013-as tanévben Károly Ireneusz Országos Fizika versenyen III. helyezést ért el. A matematika, fizika és számítástechnika tanítása mellett nagy hangsúlyt fektetett tanítványai harmonikus személyiségformálására, a jó osztályközösség kialakítására, a szabadidős programok szervezésére.
POTYÓK CSABA és NAGY ISTVÁNNÉ
Potyók Csaba a Református óvoda, Általános Iskola és Gimnázium 5. osztályos tanulója. Kimagasló szorgalmával, alapos, kitartó munkájával minden évben kitűnő tanulmányi eredményt ért el. Példamutató magatartású, széles látókörű, tehetséges diák. Első osztályos korától különböző tanulmányi versenyeken vett részt. Matematikából a megyei és országos versenyeken kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Megyei eredményei: Vértesi Géza mat. verseny I. h.(három alkalommal); Alapműveleti matematika verseny körzeti I. és III. h., megyei forduló IV. h.; Bereznai Gyula matematika verseny I. h.; Evangélikus Gimnáziumok matematika versenye I. h.; Refi-Matek verseny I. h.; Apáczai matematika verseny II. h.; Kenguru Nemzetközi matematika verseny III. h.; Ambrózy Géza matematika verseny III. díj; Dienes Pál matematika verseny IV. h.; Bolyai matematika csapatverseny X. h. Országos eredményei: Református Iskolák Országos matematika versenye VI. h.; Mozaik Országos Döntő matematika III. h.
Nagy Istvánné a Református Általános Iskola és Gimnázium tanító-informatika-pedagógia szakos tanára 1998-tól. 14 éves igazgatóhelyettesi beosztásában a nevelés részeként kiemelt feladatának tartja a tehetséggondozást, emellett a tanulmányi versenyek szervezését és koordinálását, valamint az első osztályba való beiskolázást. Tanítványait szakmai alapossággal, nagy odaadással, lelkesedéssel készíti fel matematikából a megyei és országos versenyekre, melyet a kimagasló eredmények is igazolnak. Szakmai megújulásra nyitott, több továbbképzésen vett részt, egy éve pedagógiatanár mesterképzésen szerzett diplomát. Kollégáival, a tanulókkal és a szülőkkel való közvetlen kapcsolatából, segítőkészségéből adódóan bizalommal fordulnak hozzá bármilyen probléma esetén.
DICSŐ MELINDA és VIRGULÁNÉ HERCZKU ORSOLYA
Dicső Melinda a Református Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium 11. A osztályának humán tagozatos tanulója. Itt tanul az általános iskola első évfolyamától kezdve. Érdeklődő, tájékozott, hatalmas tudásvággyal megáldott diák. Szorgalma, feladat és kötelességtudata, magaviselete példaértékű. Rendszeres résztvevője a bibliai, irodalmi, műveltségi versenyeken, melyeken rendre eredményesen szerepel. Kiemelkedő teljesítményei: Kárpát-medencei Református Iskolák bibliaismereti vetélkedőn I. helyezés; Szivárvány híd országos irodalmi – műveltségi vetélkedőn I. helyezés; Református iskolák országos versenye, irodalmi vetélkedőn II. hely; Országos bibliai történetmondó versenyen II. helyezés.
Virguláné Herczku Orsolya a gimnázium nevelőtestületének 2009-től tagja. Folyamatosan készíti növendékeit, magyar, próza és versmondó versenyekre, ahol szép eredményeket érnek el. A Bendegúz országos nyelvi versenyen arany minősítést szereztek tanítványai. Szabadidejében a Kárpát-medencei kézműves és hagyományápoló tábor számára dráma foglakozásokat, magyar foglalkozást vezet és néptáncot tanít. Nagy gondot fordít tanítványainak tehetséggondozására.
BÍRÓ DORINA és BÍRÓNÉ TÓTH ÁGNES
Bíró Dorina és Bíróné Tóth Ágnes – aki egyben Dorina édesanyja is – Budapesten versenyeztek, így a díjat a nagymama vette át.
Bíró Dorina, a Somogyi Rezső Általános Iskola 6. osztályos tanulója. Tehetséges, példamutató, szorgalmú és magatartású diák. Munkáját rendkívüli alaposság, pontosság és igényesség jellemzi. A sport iránti szeretete, kivételes érzéke már kisiskolás korában megmutatkozott. Kiemelkedő tehetségét mutatja, hogy számos városkörzeti, megyei és országos versenyen megmérettette magát és kiváló eredményt ért el. Ebben az évben elért eredményei: Városkörzeti úszóverseny 1. helyezés; Kézilabda leány megyei elődöntő 1. helyezés; Kézilabda leány megyei 2. helyezés; Városkörzeti atlétika egyéni összetett 1. helyezés; megyei egyéni atlétikai verseny 1. országos döntőbe került.
Bíróné Tóth Ágnes lelkiismeretes munkájával több éven keresztül a sportban tehetséges gyerekek fizikai és szellemi kibontakoztatásával foglalkozik. Saját szabadidejét is feláldozza a tanulók fejlesztése érdekében. Kézilabda, atlétika és úszás sportágban a megyei és országos diákolimpia versenyeken csapatai kimagasló helyezéseket érnek el. A város kézilabda sportágának egyik motorja.
CSINTALAN PETRA és CSINTALANNÉ TIBA TÍMEA
Csintalan Petra a Teichmann Vilmos Általános Iskola 2. osztályos tanulója. Kimagasló tanulmányi munkája és magatartása példaként állítható a tanulóifjúság elé. Minden tantárgyból kiemelkedően teljesít, széles érdeklődési körű diák. Társaihoz való viszonya példamutató, segítőkész, igaz barát. 2012-ben az Apáczai Kiadó által szervezett komplex tanulmányi versenyen egyéni megmérettetésen Budapesten országos 11. helyezést ért el. Az idei tanévben számos versenyen vett részt, amelyek a következők: az Apáczai Kiadó által szervezett “Barátaink az állatok” elnevezésű komplex tanulmányi verseny országos döntőjében 3 fős csapat tagjaként kiemelkedő teljesítményt nyújtott; A Somogyi Rezső Általános Iskola által hirdetett mesemondó versenyen I. helyezést ért el; A Református Általános Iskolában tartott Refi matek versenyen eredményesen szerepelt; A környezetvédelmi rajzversenyen és “Az én Adventem” városi pályázaton is részt vett; Részt vett a Vértesi Géza Megyei Matematika Emlékversenyen; Pátrohán a Móricz Zsigmond verses mesemondó versenyen kiemelkedően szerepelt; Magyar Közút rajzpályázatán különdíjas pályázatot nyújtott be.
Csintalanné Tiba Tímea a Teichmann Vilmos Általános Iskola tanítója. 1999-ben szociálpedagógus képesítést szerzett. 2008-ban elvégezte a történelem szakot. Szakmailag-emberileg elkötelezett híve a tehetség korai felismerésének. Ugyanakkor érzékenyen felkarolja a hátrányos helyzetű gyerekek integrációját, a tanulási esélyegyenlőségük javítását. A “bátorító-megengedő” nevelői magatartás híve, igyekszik pozitív szociális tükröt tartani a gyengébb képességű tanítványai elé is, ezért az általa tanított tantárgyakat még azok a gyerekek is szeretik, akik egyébként nem a legjobb tanulók. A munkájához, kollégáihoz és tanítványaihoz való viszonyulását a dinamikus megújulási készség, a problémaérzékenység- és tolerancia – képessége, az empátiás képesség, a példamutató szorgalom és a következetesség jellemzi.
KOVÁCS DOMINIKA REGINA és AGÁRDI GÁBORNÉ
Kovács Dominika Regina már 5 éve tanul csellózni a Weiner Leó Alapfokú Zene és Művészeti Iskolában Agárdi Gáborné irányításával. Kitartása, szorgalma és a példaértékű családi háttér is segítette abban, hogy tehetsége az évek folyamán egyre jobban kibontakozzon. A Kisvárdai Regionális Csellóversenyen eddig minden évben részt vett és összesen 3 Nívódíjat gyűjtött össze. A 2012-2013-as tanévben, szinte hihetetlen ugrásszerű fejlődést produkált, aminek meg is lett az eredménye. A IV. Kisvárdai Regionális Csellóversenyen a zsűri Kiemelt Nívódíjjal jutalmazta produkcióját. Mivel Regina szeretné zenei pályán folytatni tanulmányait, ezért a következő tanévtől a zeneiskola „B” tagozatos növendékei közé nyert felvételt.
Agárdi Gáborné a Weiner Leó Alapfokú Zene- és Művészeti Iskola cselló tanára magas szintű felkészültsége és eredményei révén országosan, de a nemzetközi zenei életben is ismert és elismert pedagógus. Számtalan verseny győztes, díjazott tanítványa jelzi tudását, a gyerekek, a tanítás iránti szeretetét, elkötelezettségét. Az Ő érdeme a Kisvárdai Regionális Csellóverseny ötlete és évről évre történő szervezése, melyen tanítványai szintén a legjobb eredményeket érik el.
JAKAB DÓRA és KOVÁCS ISTVÁN LAJOSNÉ
Jakab Dóra a Telegdy Kata Szakiskola és Szakközépiskola 13. évfolyamos gyakorló kozmetikus tanulója. 2012-ben fodrászképzésen vett részt, majd jelentkezett gyakorló kozmetikusnak, hogy a szépségipar további szakmáit is megtanulja. Jelenleg ebben az osztályban kézápoló és műkörömépítő ismereteket és kozmetikai ismereteket tanul. A SZABOLCS KUPA 2013 Nemzetközi Fodrász, Kozmetikus, Műkörömépítő, Műkörömdíszítő és Pedikűrös Felnőtt és Tanuló Versenyen első helyezést ért el, ezzel megnyerte a kupát nappali kikészítés-hordható smink kategóriában.
Kovács István Lajosné 2010 óta tanít a Telegdi Kata Szakiskola és Szakközépiskolában. Az iskola kozmetikus tanműhelyét vezeti. Mesterkozmetikus, kozmetikus szakoktató. Folyamatosan képezi magát, hogy ebben a gyorsan változó szakmában megfeleljen az újabbnál újabb kihívásoknak. Jelenleg is tanul, pedagógiát hallgat a főiskolán. Tanulói évek óta sikeresen szerepelnek megyei, országos és nemzetközi versenyen.
Ebben az évben hét pedagógus, illetve pedagógiai munkát segítő közalkalmazott vonul, vagy vonult nyugdíjba. Hosszú éven át végzett nevelő, oktató munkájukat ezúton is megköszönte Leleszi Tibor polgármester és dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő.
Nyugdíjasok 2013-ban:
Csapó Lászlóné - Vári Emil Társulási Általános Iskola.
Kántor Ferencné - Csillag-közi Központi Társulási Óvoda.
Bumberák Éva Beatrix – II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola.
Kovács Józsefné - II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola.
Bartus Sándor - II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola.
Móricz Lajos - II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola.
Ölbey János - II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola.
A nyugdíjba vonulók és köszöntőik (balról jobbra):
Leleszi Tibor, Ölbey János, Móricz Lajos, Bartus Sándor, Kovács Józsefné, Bumberák Éva Beatrix, Kántor Ferencné, Csapó Lászlóné.
A kulturális műsor közreműködtek a Csillag-közi Központi Társulási Óvoda Tompos úti Tagintézmény Ibolya nagycsoportos óvodásai, Toldi Evelin a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 11. E. osztályos tanulója, a Szabolcs Alapfokú Táncművészeti Iskola Bonita leányformációja és az Ifjú Ligetkék Népzenei Együttes.
KÖSZÖNJÜK...
KÖSZÖNJÜK a mosolyt, ami felragyog a gyermekeink arcán, amikor óvodásként belépnek a csoportszobába.
KÖSZÖNJÜK, hogy reggelente láthatjuk boldogan szárnyaló rohanását az óvó néni, a dajka néni karjaiba.
KÖSZÖNJÜK a biztonságot, amiben nekünk is részünk van, mert tudjuk, hogy a gyerekeink egész nap jó kezekben vannak az iskolában.
KÖSZÖNJÜK, hogy az Önök számára egy-egy hétköznap nem egy letudni való munkanapot jelent, hanem új és új lehetőséget az elfogadásra és a szeretetre.
KÖSZÖNJÜK elhivatott, áldozatkész munkájukat,
KÖSZÖNJÜK, hogy nem csak a tanagyagot adják le, hanem nevelnek, jellemet alakítgatnak, és személyiséget formálnak, motiválnak és biztatnak, ha szükséges, változtatnak a gyerekek életvitelén, gondolkodásmódján.
KÖSZÖNJÜK a szakmai felkészültségüket, oktatómunkájukra, a tudás közvetítését, szigorúságukat, következetességüket, emberségességüket.
KÖSZÖNJÜK – és talán ez a legfontosabb-, hogy nem a tanagyagot tanítják, hanem a gyerekeket. Felkeltik a figyelmüket, gyermeki kíváncsiságukra alapoznak, és a gyerekek igényei szerint többféleképpen magyaráznak.
KÖSZÖNJÜK, hogy az állandóan változó, nehéz körülmények között, amikor szakmájuk presztízsét folyamatos támadások érik, helyt tudnak állni és az életre készítik fel a gyermekeinket.
(részlet dr. Seszták Miklós ünnepi beszédéből)
Durucz Gabi